Polecane posty

Ja ateistka

Czarny tekst "Ja ateistka" na białym tle

Jestem ateistką – od dość dawna. Nie będę ukrywać, że mocno przyczynił się do tego pewien ksiądz, który (gdy byłam 17-latką) w trakcie rozmowy ze mną stwierdził, że osoby nie heteroseksualne powinny być pozamykane w gettach. TAK W GETTACH. Moje (wówczas) dość wierzące serduszko było niesamowicie zszokowane jego słowami, gdyż od zawsze kierowało się słowami „Kochaj bliźniego swego jak siebie samego” a bliźni to każdy – nie ważne czy kocha osobę innej czy tej same płci czy też czuje się niekoniecznie tej płci, którą powierzchownie widać. Pana księdza wyprosiłam i nie przepraszam za to.

Wydarzenie to dość mocno przyczyniło się do mojej drogi ku staniu się ateistką. Coraz częściej zastanawiałam się nad przekazem w kościołach, coraz częściej zaczynałam zauważać sprzeczności między tym co mówiono na temat Boga a tym co widzę w rzeczywistości. Droga ta była dość powolna, ale konsekwentna. Z początku czułam rozczarowanie i żal – coś na styl zawodu przyjacielem lub partnerem, kiedy zauważamy, iż nie są tak idealni jak nam się to początkowo wydawało. Potem przeszłam w etap „wojującego ateisty”, który mocno i głośno krytykuje i wyśmiewa pewne zachowania. Nawet prowadziłam z pewną osobą grupę ateistyczną, która zachowania osób wierzących krytykowała czy nawet wyśmiewała w postaci memów.

Jak jest obecnie? Obecnie wiara jest dla mnie jak krajobraz widziany z okna pociągu – obecny, ale nie dotykający mojego wewnętrznego świata. Wyśmiewanie wierzących i atakowanie ich na zasadzie „a bo tak, jesteś wierzący to trzeba ciebie gnębić, wyśmiać” uważam dziś za niedojrzałość i dość mocno mnie irytuje. I dopóki ktoś nie próbuje mnie moralizować, poniżać ze względu na moje podejście do spraw związanych z jakimkolwiek bóstwem jest ok. Rozumiem, że komuś wiara w jakieś bóstwo jest potrzebna np. do tego by radzić sobie z problemami. Jednak skoro ja daję komuś prawo do wiary w bóstwa, to oczekuję wzajemności - danie mi prawa do niewiary w te bóstwa.
Moja wojowniczka ateistka budzi się we mnie tylko, gdy widzę jak osoby wierzące w pewien sposób wycierają sobie twarz Bogiem (heh zabawne, nie?) albo wtedy, gdy osoby wierzące próbują innym układać życie poprzez wprowadzanie zakazów i nakazów. Budzi się ona też, gdy osoby te poniżają innych, którzy nie spełniają standardów wierzących (nieheteronormatywność czy wyznający inną religię). Albo wtedy, gdy z jednej strony wykorzystują wiarę poniżając kobiety, które decydują się na aborcję a z drugiej są obojętnym wobec dzieci, które są w domach dziecka albo rodzą się z ciężkimi wadami czy chorobami.


Komentarze